Slovenija zahteva pojasnila glede policijske akcije v Peršmanovem muzeju

Slovenska vlada je izrazila zaskrbljenost zaradi sobotne policijske operacije avstrijskih oblasti na območju Peršmanovega doma, enem najpomembnejših spominskih krajev koroških Slovencev. Kot poudarjajo, gre za lokacijo, ki je zaznamovana z enim najhujših nacističnih zločinov nad slovensko manjšino v Avstriji, zato vsak poseg vanjo zahteva posebno občutljivost. Slovenija pričakuje podrobna in verodostojna pojasnila o razlogih in poteku operacije.

Slovenija zahteva pojasnila glede policijske akcije v Peršmanovem muzeju

Obsežna policijska akcija, ki je vključevala specialne enote, helikopter, drone in službene pse, je potekala v času mednarodnega antifašističnega tabora, posvečenega 80. obletnici konca druge svetovne vojne. Policija je izvedla hišno preiskavo, preverjanje identitet in navedla domnevne kršitve s področja kampiranja in varstva narave. Posebej sporno pa se zdi, da je bilo dogajanje označeno kot vsebinsko neprimerno za ta prostor, čeprav je tabor podpiralo vodstvo muzeja, udeležili pa so se ga tudi sorodniki borcev in žrtev nacizma.

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu Matej Arčon je dejal, da je bil vdor policije v Peršmanov dom skrajno zaskrbljujoč. Opozoril je, da je bil odziv oblasti nesorazmeren glede na naravo dogodka, ki je bil izobraževalne narave in namenjen obeleževanju zgodovinskega spomina. »Trideset specialcev s psi, helikopterjem in droni zaradi upravnih prekrškov resno odpira vprašanje sorazmernosti,« je dejal. Napovedal je, da bo Slovenija uporabila vse diplomatske kanale, da od Avstrije zahteva jasne in javne odgovore, ter dodal, da bi v primeru ugotovljenih nepravilnosti morali odgovorni nositi posledice.

Peršmanov dom je prostor, kjer so nacisti aprila 1945 umorili enajst članov družin Sadovnik in Kogoj. Danes tam deluje muzej, ki ohranja spomin na nacistično nasilje in spodbuja izobraževanje o antifašizmu. V zadnjih letih se je uveljavil kot kraj srečevanj mladih, raziskovalcev in učiteljev iz različnih držav. Prav zato tako intenzivna prisotnost policije ob občutljivem jubileju sproža vprašanja ne le o legalnosti, temveč tudi o spoštovanju zgodovinskega in moralnega pomena kraja.

Vlada Republike Slovenije je že v stikih s koroškimi Slovenci, ki so zaradi dogodka pretreseni. Slovenija od Avstrije pričakuje temeljito razjasnitev okoliščin, spoštovanje pravic udeležencev tabora ter priznanje pomena kraja. Minister Arčon je ob tem izrazil tudi upanje, da letošnja obletnica ne bo zasenčena z dogodki, ki spodkopavajo medsebojno zaupanje. Dodal je, da prihajajo tudi spodbudna sporočila podpore iz Avstrije, ter poudaril, da je zdaj čas, da demokrati obeh držav pokažejo voljo do sodelovanja, spoštovanja in dialoga.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Priljubljeno

Vesti

Vse vesti
0